ИЗБОР на ЧЕТКА, ПАСТА и РАСТВОР за ЗАБИ
[BE YOU]

ИЗБОР на ЧЕТКА, ПАСТА и РАСТВОР за ЗАБИ

При изборот на паста секогаш треба да се земат во предвид индивидуалните потреби и ефектот кој е потребен да се постигне. Иако сите пасти за заби се специјално формулирани да ги чистат забите, некои од нив постигнуваат подобар ефект од други.

Од што треба да се состои пастата за заби? Што всушност има во пастите за заби? Дали се навистина неопходни, па дури и – дали се навистина здрави?

Тимот за истражување и развој на Curaprox си постави за цел да ја направи СОВРШЕНАТА ПАСТА ЗА ЗАБИ! Многу од останатите пасти за заби на пазарот не само што предизвикуваат абразија на забите и ја иритираат устата – туку може да предизвикаат дури и ранички во неа!

Целта на Curaprox e пастата за заби да биде ПРИЈАТНА за користење, БЕЗБЕДНА и вистински КОРИСНА!

Препорачаните концентрации на флуориди во пастите за возрасни се движат во границите од 1000-1500ppm, додека во пастите за деца изнесува до 600ppm.

Сè што би можело да биде потенцијално штетно е елиминирано! Ви ги претставуваме ПАСТИТЕ ЗА ЗАБИ ENZYCAL!

Агресивната материја за создавање пена, натриум лаурил сулфат (SLS), ја содржат сите останати пасти за заби на пазарот – ОСВЕН ENZYCAL! SLS ги оштетува клетките во устата, а ова за возврат предизвикува иритации и повреди. Од исти причини дури и есенцијалното масло од нане е сведено на минимум во пастата за заби Enzycal Zero.

Понатаму, ознаката RDA (Relative Dentin Abrasion) односно релативна абразија на дентинот кај пастите за заби од овој бренд е исклучително НИЗОК (30 или максимум 60), во споредба со повеќето останати пасти за заби на пазарот, кои имаат RDA 90!

Наместо штетни супстанции, Enzycal пастите за заби содржат т.н. ЛАКТОПЕРОКСИДАЗЕН СИСТЕМ ОД 3 ЕНЗИМИ кои се нормално присутни во плунката и буквално може да предизвикаат чуда за оралната хигиена, па дури и да ја поправат оштетената забна глеѓ!

ФЛУОРОТ ја зајакнува забната глеѓ и ја прави отпорна на киселини. Флуорот ја реминерализира декалцифицираната глеѓ и го спречува развојот на штетниот бактериски плак, со што штити од кариес. Enzycal Zero НЕ СОДРЖИ ФЛУОР и е наменет за оние кои претпочитаат пасти за заби без флуор и без арома на нане, или практикуваат хомеопатија.

 • Curaprox Enzycal 1450 со 1450ppm натриум флуорид и RDA 60
 • Curaprox Enzycal 950 со 950ppm натриум флуорид и RDA 30
 • Curaprox Enzycal Zero без флуор

Користете ги пастите со четката за заби CURAPROX CS 5460 ultra soft.

[BE YOU.]

Изрази се

ОТКРИЈ ГО СВОЈОТ ВКУС

Јаболко или праска?
Грејпфрут или лубеница?
Ваше расположение – Ваш избор!

Изберете [BE YOU.] од Curaprox и ќе добиете сѐ што кога и да било сте очекувале од паста за заби: грижа за непцата, помош за чувствителни заби и долготраен свеж здив – пробајте ги веднаш!

[BE YOU.] 6 вкусови – 1 формула

 1. RISING STAR Грејпфрут и бергамот
 2. PURE HAPPINESS Праска и кајсија
 3. CANDY LOVER Лубеница
 4. CHALLENGER Џин тоник и јапонско јаболко
 5. DAYDREAMER Капина и сладунец
 6. EXPLORER Зелено јаболко и алое

Што ќе изберете денес?
Изберете расположение и уживајте во омилениот вкус.

Истражувај.
Иновирај.
Изборот е Ваш!

РАСТВОРИ ЗА УСТА

Често пати во стоматологијата е потребен антибактериски агенс – на пример, кога има проблеми со протезите или имплантите, во случаи на воспаление или периодонтит, како и после екстракција на заби, особено умници. Стоматолозите препишуваат хлорхексидин речиси 70 години, од едноставна причина – затоа што делува.

Освен хлорхексидин диглуконат, Curaprox PERIO PLUS+ содржи и патентиран екстракт на природни биофлавоноиди добиени од горчлив портокал (Citrus aurantium amara): CITROX® . Биофлавоноидите од CITROX® имаат моќни антибактериски својства, а воедно го зајакнуваат дејството на хлорхексидинот.

Предности на Curaprox Perio Plus +

 • Одлична арома
 • Не влијае на вкусот
 • Минимално пребојување на забите
 • Содржи кополимер PVP/VA за силна заштита на забите, непцата и усната лигавица, особено по хируршки интервенции во усната празнина
 • Некои Perio Plus+ производи содржат дополнителна хијалуронска киселина за одржување на влажност, поттикнување клеточен раст и забрзување на регенецијата, особено по операци.

PERIOPLUS+ FORTE

Раствор за испирање на уста за краткотрајна и интензивна употреба (3-7 дена). Погоден за краткотрајна интензивна нега пред и после инвазивни стоматолошки интервенции. Со иклучително висока концентрација на хлорхексидин овозможува одлична заштита од бактериите во усната празнина и спречува брзо и повторно таложење на наслагите.

PERIOPLUS+ PROTECT

Раствор за испирање на уста за краткотрајна употреба (до 3 недели). Погоден за краткотрајна употреба. Овозможува постепена антисептичка поддршка на оралната хигиена што е идеално за лечење на гингивитис, пародонтитис и епериимплантитис.

PERIOPLUS+ REGENERATE

Раствор за испирање на уста за краткотрајна употреба (до 4 недели). Погоден за краткотрајна нега после хируршки интервенции во усната празнина. Благодарение на хијалуронската киселина ја забрзува регенерацијата на ткивата. Ова придонесува за пократок период на заздравување.

PERIOPLUS+ BALANCE

Раствор за испирање на уста за долготрајна употреба (до 6 месеци). Ефикасен е кај пациенти со зголемен ризик од заболувања на забите и оралните ткива како и кај пациенти кои носат ортодонтски апарати. Помага и кај пациенти со сува уста.

Го препорачуваме Perio Plus+ во сите случаи кога стоматологот ќе препише раствор на хлорхексидин – вклучително проблеми со протези, импланти, во случаи на воспаление, периодонтит или после операција. Користете го Perio Plus+ и сите други раствори на хлорхексидин само по препорака од Вашиот стоматолог и секогаш следејќи ги неговите упатства за употреба.